Zawał serca
Klasyczna definicja okreÅ›la zawaÅ‚ serca jako martwicÄ™ mięśnia sercowego powstaÅ‚Ä… w nastÄ™pstwie jego niedokrwienia. Termin „martwica” oznacza nieodwracalne obumarcie części tkanek żywego narzÄ…du. „Niedokrwienie” to niedostateczny dopÅ‚yw krwi do tkanki, w nastÄ™pstwie czego dochodzi do zmniejszenia dostaw tlenu. JeÅ›li niedobór tlenu jest nasilony i dÅ‚ugotrwaÅ‚y, komórki – nie majÄ…c możliwoÅ›ci prowadzenia odpowiednio wydajnego metabolizmu – ginÄ…. ZawaÅ‚ może dokonać siÄ™ w praktycznie każdym narzÄ…dzie; co ciekawe, jednym z nielicznych wyjÄ…tków jest jÄ™zyk, zaopatrywany przez liczne tÄ™tnice, co praktycznie wyklucza możliwość nasilonego niedokrwienia tego narzÄ…du.
W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków gwaÅ‚towne niedokrwienie znacznych obszarów mięśnia serca powoduje:
- nasilony, dÅ‚ugotrwaÅ‚y ból w klatce piersiowej,
- upoÅ›ledzenie funkcji caÅ‚ego narzÄ…du – w sposób nagÅ‚y zmniejsza siÄ™ objÄ™tość krwi tÅ‚oczonej przez serce i rozwija siÄ™ ostra niewydolność krążenia,
- spadek ciśnienia tętniczego krwi,
- chory jest blady, spocony, ma zimnÄ… skórÄ™,
- bardzo czÄ™sto wystÄ™pujÄ… zaburzenia rytmu serca, które odpowiadajÄ… za zgony w najwczeÅ›niejszej fazie choroby,
- charakterystyczne nieprawidÅ‚owoÅ›ci w badaniach takich jak elektrokardiogram i oznaczenie poziomu tak zwanych enzymów wskaźnikowych martwicy mięśnia serca, pozwalajÄ…cych ustalić rozpoznanie zawaÅ‚u serca.
Późnym nastÄ™pstwem zawaÅ‚u jest trwaÅ‚e wyÅ‚Ä…czenie martwiczego fragmentu komór z funkcji skurczowej, co skutkuje zmniejszeniem wydajnoÅ›ci komory. Utrata optymalnego ksztaÅ‚tu komory powoduje utrwalenie dysfunkcji i prowadzi do przewlekÅ‚ej niewydolnoÅ›ci krążenia.
W ogromnej wiÄ™kszoÅ›ci przypadków zawaÅ‚ jest nastÄ™pstwem zaawansowanej miażdżycy tÄ™tnic wieÅ„cowych powodujÄ…cej krytyczne zwężenie lub caÅ‚kowite zamkniÄ™cie chorego naczynia. Rozwój zmian miażdżycowych wymaga czasu, dlatego ich najgroźniejsze powikÅ‚ania wystÄ™pujÄ… u osób w co najmniej Å›rednim wieku – szczyt zachorowaÅ„ na zawaÅ‚ serca przypada na mężczyzn po pięćdziesiÄ…tym roku życia, u kobiet – na okres po menopauzie.
U dzieci zawaÅ‚ serca jest rozpoznawany niezmiernie rzadko, jak siÄ™ wydaje – rzadziej niż w rzeczywistoÅ›ci wystÄ™puje. NajczÄ…Å›ciej przycznÄ… zawaÅ‚u serca u dzieci sÄ…:
- wady tÄ™tnic wieÅ„cowych: nieprawidÅ‚owe odejÅ›cie jednej z nich, zazwyczaj lewej (zespóÅ‚ Blanda, White’a i Garlanda), z pnia pÅ‚ucnego zamiast od aorty; przetoka wieÅ„cowa,
- wady prowadzące do przerostu lewej komory serca, takie jak zwężenie zastawki aorty lub koarktacja,
- wady przeciekowe, w których obciążenie lewej komory jest znacznie zwiÄ™kszone, oraz wady sinicze, w których nierzadko obserwujemy nieprawidÅ‚owe przebiegi tÄ™tnic wieÅ„cowych, a istotnym czynnikiem nasilajÄ…cym niedokrwienie komórek mięśnia serca jest zmniejszona zawartość tlenu we krwi tÄ™tniczej.
Objawy zawaÅ‚u serca u noworodka i maÅ‚ego niemowlÄ™cia sÄ… podobne jak u osoby dorosÅ‚ej, jednak znacznie trudniej je spostrzec i wÅ‚aÅ›ciwie zinterpretować. Typowo, nasilony ból prowadzi do niepokoju dziecka, które pÅ‚acze, jest pobudzone ruchowo. Ból zwiÄ…zany z niedokrwieniem mięśnia serca zawsze nasila siÄ™ w trakcie wysiÅ‚ku. JeÅ›li wiÄ™c czynnoÅ›ci takie jak karmienie i ssanie nasilajÄ… dolegliwoÅ›ci zamiast je Å‚agodzić, niepokojowi i pÅ‚aczowi towarzyszy gwaÅ‚towne zbledniÄ™cie i zwiÄ™kszona potliwość, doÅ‚Ä…cza siÄ™ omdlenie, które objawia siÄ™ zwiotczeniem mięśni i brakiem reakcji na bodźce zewnÄ™trzne – należy niezwÅ‚ocznie zwrócić siÄ™ do lekarza. Inne objawy dysfunkcji lewej komory serca to zwiÄ™kszony wysiÅ‚ek oddechowy, manifestujÄ…cy siÄ™ przyspieszonym oddechem i gwaÅ‚townymi ruchami klatki piersiowej, powiÄ™kszenie wÄ…troby, obrzÄ™ki.
Stosunkowo niedawno zwrócono także uwagÄ™ na znaczne ryzyko wystÄ…pienia zawaÅ‚u serca i/lub nagÅ‚ego zgonu sercowego u mÅ‚odzieży z pozornie Å‚agodnÄ… odmianÄ… anatomicznÄ… tÄ™tnic wieÅ„cowych, polegajÄ…cÄ… na odejÅ›ciu od aorty tylko jednej dużej tÄ™tnicy wieÅ„cowej dzielÄ…cej siÄ™ w dalszym przebiegu na dwie gÅ‚ówne gaÅ‚Ä™zie. Poza okresami maksymalnego wysiÅ‚ku zazwyczaj nie wystÄ™pujÄ… żadne objawy. Dlatego możliwość anomalii wieÅ„cowej należy zawsze brać pod uwagÄ™ u mÅ‚odych sportowców, u których w czasie wysiÅ‚ku wystÄ™pujÄ… bóle w klatce piersiowej, zasÅ‚abniÄ™cia i omdlenia, a także uczucie nieprawidÅ‚owego rytmu serca.
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej