Atrioseptostomia balonowa (zabieg Rashkinda)
Atrioseptostomia balonowa polega na mechanicznym przerwaniu prze¬grody międzyprzedsionkowej w środkowej części, w miejscu otworu owalnego, za pomocą cewnika z balonikiem rozprężonym do około 1,5–2 cm. Cewnik ten wprowadzany jest od strony żylnej, najczęściej przez żyłę udową, przez prawy przedsionek i otwór owalny do przedsionka lewego. Tam balonik napełniany jest mieszaniną fizjologicznego roztworu soli i środka cieniującego, potem energicznie przeciągany do prawego przedsionka. Efektem udanego zabiegu jest swobodna komunikacja między przedsionkami.
Technika wykonania zabiegu Rashkinda
Cewnik balonowy używany do zabiegu Rashkinda
Zabieg Rashkinda jest zabiegiem ratującym życie w przypadku większości noworodków z przełożeniem wielkich pni tętniczych. Powoduje on zwiększenie saturacji obwodowej noworodka, a co za tym idzie poprawia jego stan ogólny i pozwala na odłożenie o kilka dni – do czasu ustabilizowania się jego stanu – wykonania korekcji anatomicznej wady. Niekiedy noworodki z tą wadą i nieznacznie zmniejszoną saturacją obwodową, dobrze reagujące na podawanie prostaglandyny E1 (PGE1), nie wymagają zabiegu Rashkinda.
Atrioseptostomię wykonuje się również w przypadku zarośnięcia zastawki trójdzielnej z restrykcyjnym (ograniczającym przepływ krwi) ubytkiem międzyprzedsionkowym, w zarośnięciu zastawki płucnej bez ubytku międzykomorowego, jeżeli anatomia wady nie pozwala na otwarcie zarośniętej zastawki płucnej, w całkowitym nieprawidłowym spływie żył płucnych, jeżeli są do tego wskazania, oraz w złożonych siniczych wadach serca, w których swobodna komunikacja międzyprzedsionkowa może ratować życie dziecka. Te złożone wady najczęściej przebiegają z niedorozwojem jednej komory serca lub z zarośnięciem jednej zastawki przedsionkowo-komorowej. Zabieg prawie zawsze wykonuje się w pierwszych dniach życia dziecka, najczęściej w trybie pilnym, po rozpoznaniu wady i przewiezieniu małego pacjenta do w pełni wyposażonego ośrodka kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej.
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej