Jak zapobiegać infekcjom i dbać, by dziecko było zdrowe?
Po operacji serca bardzo ważne są ćwiczenia pomagające zachować sprawność układu oddechowego, można je stosować jako profilaktykę; jeżeli twoje dziecko nie ma przeciwwskazań, warto ćwiczyć z nim nie tylko po operacji, ale i każdego dnia w następujący sposób:
zachęcaj dziecko do śpiewania ulubionych piosenek
pozwól mu puszczać bańki mydlane
ćwicz kilka razy w ciągu dnia razem z dzieckiem – nabieranie głęboko powietrza przez nos i jego powolne wypuszczanie ustami.
Zadbaj o regularny rytm dnia twojego dziecka, wpływa to korzystnie na jego odporność.
Pilnuj, aby dziecko kładło się spać zawsze o tej samej porze.
W okresie pierwszego miesiąca po zabiegu operacyjnym staraj się, aby dziecko unikało dużych skupisk ludzi, takich jak galerie handlowe, supermarkety, środki komunikacji miejskiej, placówki oświaty, jednocześnie nie zabraniaj dziecku kontaktu z rówieśnikami, pozwól mu bawić się z ulubioną koleżanką czy kolegą, dbaj jednak, aby towarzysz zabaw zawsze był zdrowy.
W okresie pierwszego miesiąca po operacji rygorystycznie przestrzegaj zasady, że każda osoba z objawami infekcji nie może mieć kontaktu z dzieckiem.
Przestrzegaj, aby każda osoba, która we wczesnym okresie po zabiegu dotyka twojego dziecka, umyła wcześniej ręce. Zobacz jak prawidłowo myć ręce, aby usunąć z nich chorobotwórcze drobnoustroje:
Źródło: Broszura informacyjna Fundacji na rzecz dzieci z wadami serca "Cor Infantis"pt. "Powrót dziecka do domu po operacji - co każdy rodzic wiedzieć powinien."