Strefa dorośli



Pobyt w szpitalu

Przygotowanie do operacji

Praktyczne porady

Jeśli pacjent nosi okulary lub aparat słuchowy, musi je zdjąć, ale dopiero na chwilę przed zaśnięciem, aby do ostatniego momentu miał kontakt z otoczeniem.
Jeśli pacjentka nosi kolczyki, trzeba je również zdjąć na czas zabiegu, paznokcie nie powinny być pomalowane.


Zalecenia przed zabiegiem

Na 6 godz. przed operacją pacjent pozostaje na czczo, do 2 godzin przed zabiegiem można pić wodę (małymi porcjami). Często pacjenci otrzymują dodatkowo kroplówkę, mającą pokryć ich zapotrzebowanie płynowe.

Dzień przed operacją pacjent dostaje lek o działaniu przeczyszczającym lub pielęgniarki zlecą wykonanie lewatywy. Ponadto w okresie okołooperacyjnym podawane są leki, których uboczne działanie polega na hamowaniu ruchów jelit. Wlew doodbytniczy ma ułatwić oddawanie stolca we wczesnym okresie pooperacyjnym i zapobiec powstawaniu kamieni kałowych.

W czasie przygotowań pacjentowi zakłada się przynajmniej jedno wejście dożylne (kaniulę w żyle obwodowej, tzw. wenflon) do podania pierwszych leków znieczulających na bloku operacyjnym.

W rozmowie z anestezjologiem należy poinformować o wszystkich lekach, które się przyjmuje – na stałe (przewlekle) lub okresowo, pamiętając również o preparatach ziołowych, np. medycyny naturalnej.

Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej