Strefa dorośli



Pobyt w szpitalu

Przed przyjęciem do szpitala

Przed przyjęciem do szpitala należy  skompletować i przekazać ośrodkowi, w którym planowane jest leczenie, kopię dokumentacji, dotyczącej poprzednich pobytów w szpitalu, rezultatów kontroli i badań, szczególnie echokardiograficznych oraz hemodynamicznych (cewnikowania serca). Jeśli leczenie odbywa się od początku  w tym samym ośrodku, kopie wszystkich dokumentów znajdują się w archiwum szpitala.

Termin przyjęcia do szpitala jest zazwyczaj ustalany na kilka tygodni czy miesięcy wcześniej. Zabieg może się odbyć tylko w przypadku dobrego stanu zdrowia (przed każdą planowaną operacją lub cewnikowaniem serca wykonuje się wszystkie badania i testy w celu wykluczenia infekcji).


Dzień przyjęcia do szpitala

Koniecznie należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia, skierowanie do szpitala, a w przypadku leczenia za granicą również paszport. Warto wziąć również przyjmowane leki.
Zakres rzeczy osobistych, które można mieć przy sobie w konkretnym oddziale szpitalnym, zależny jest od regulaminu danego oddziału; warto uprzednio dokładnie się z nim zapoznać, sprawdzając, co można ze sobą zabrać. Na większości oddziałów (z wyjątkiem oddziału intensywnej terapii) nie ma zakazu korzystania z telefonu komórkowego przez pacjentów, należy się jednak wcześniej o tym upewnić.
Z rzeczy osobistych warto wyposażyć się w wygodną odzież na zmianę, piżamę, dres, szlafrok, kapcie i klapki pod prysznic, przybory toaletowe, ręcznik.
Należy pamiętać, że personel oddziału zwykle nie bierze odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szpitalu.

Autorzy: dr hab. Katarzyna Januszewska, Edyta Paradzińska, Małgorzata Pawłowska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej